Emumägi

Emumägi on Pandivere kõrgustiku ja ühtlasi kogu Põhja-Eesti kõrgeim tipp – mäe kõrgus merepinnast on 166,5 m ning suhteline kõrgus 80 m. Oma suurima suhtelise kõrguse saavutab Emumägi vaatetornist lõunakaarde jääval nõlval.

Mäe otsa rajatud vaatetornist paistab selge ilmaga kahe-kolmekümne kilomeetri kaugusele. Mäelt avaneb kauneid vaateid idapoolsetele metsadele ja läänes laiuvale kultuurmaastikule, hästi paistab Endla soostik. Kätte paistavad Laiuse voor (144m), Kärde (110m), Kellavere, Räitsvere ja Ebavere mägi, Laiuse, Koeru ja Simuna kiriku torn.

Tekkelt on Emumägi liitpinnavorm: vooretaolisel kõrgendikul esineb pikk vallseljak. Koos põhjapoolse Tammiku mäega moodustab Emumägi 12 km pikkuse kõrgendiku, milles on rohkesti järsuveerulisi orge ja lohkusid.

Muistendi kohaselt on Emumägi tekkinud Kalevipoja hobuse poolt Peetla rabast kaabitud mullast. Nimelt puhanud kord sõjaretkelt naasnud Kalevipoeg nii sügavat und, et huntide ligitükkimine tema hobusele jäi kuulmata. Esijalgadega kammitsais olnud hobune kraapis oma tagajalgadega hunte tõrjudes küll vägeva mäe kokku, ent lõpuks murdsid hundid ta siiski maha.

Emumäe kui loodusmaastiku kaitseks loodi 1978. aastal maastikukaitseala. Tegemist on Pandivere kagunõlva voorestatud pinnamoe väga ilmeka liustikutekkelise pinnavormiga, mida iseloomustab voore, oosi ja ripporgude kompleks. Arvukalt esineb sügavaid sulglohke, orge ja oitusid. Kaitseala pindala on 536 ha.

Emumäe praegune vaatetorn püstitati 1997. aastal. Torni kõrguseks on 21,5 m. Mäe nõlvadel paiknevad juurikaskulptuurid,  päikeseonn, mägionn ja kännumaja, on rajatud lõkke- ja puhkekohad.